Jak anonimowo korzystać z sieci? Zadbaj o swoją prywatność

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 28.03.2023 - data edycji: 28.03.2023

Z internetu korzystamy dziś prawie codziennie, a sieć wydaje się miejscem, które daje nieograniczone możliwości. To wszystko prawda, ale pamiętać musimy również o ryzyku utraty prywatności czy problemów z bezpieczeństwem naszych kont. Dane zbierane są przez różnorodne firmy i organizacje, stąd też potrzeba rozwiązań, które pozwalają na anonimowe korzystanie z internetu. Jak zwykły użytkownik może zadbać o swoją prywatność podczas przeglądania sieci? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą wam zadbać o bezpieczeństwo danych.

Korzystaj z VPN i specjalnych wyszukiwarek

Najprostszym sposobem, z którego korzysta wiele osób, jest tryb incognito przeglądarki internetowej. Oferują go między innymi Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari czy Opera. Dzięki takiej funkcji możemy korzystać z sieci, a informacje na nasz temat nie są zbierane. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie specjalnej wyszukiwarki (na przykład DuckDuckGo), która nie będzie zbierać naszych danych w celach reklamowych. Coraz popularniejsze wśród użytkowników prywatnych jest również korzystanie z VPN, a więc usługą, która zapewnia anonimowość w sieci. Virtual Private Network tworzy bezpieczne i w pełni prywatne połączenie między naszym komputerem a serwerem usługi, który zlokalizowany jest w innym miejscu - dzięki temu nasza aktywność sieciowa jest szyfrowana, a my nie musimy się martwić o internetowych podglądaczy i zbieraczy danych. To jednak nie wszystkie sposoby, które zwiększają naszą prywatność w sieci.

Czyść historię, pliki cookie i nie loguj się przez media społecznościowe

Każdy użytkownik komputera powinien zadbać również o regularne czyszczenie plików cookie, które przechowywane są w pamięci naszego komputera, a wykorzystywane są do przechowywania informacji o naszych preferencjach korzystania z sieci, danych wprowadzanych na witrynach czy historii przeglądanych stron. Warto regularnie usuwać te niewielkie pliki tekstowe, a zabiegowi takiemu warto poddawać również historię przeglądania. Pamiętajmy również o tym, aby w miarę możliwości nie logować się na stronach internetowych za pomocą kont Google czy Facebook. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale daje jednocześnie możliwość ze sprawdzenia naszych nawyków przeglądania czy innych informacji na nasz temat. Pamiętać należy także o możliwości zainstalowania w naszej przeglądarce blokera reklam i wyskakujących okien, co także może nieco zwiększyć nasze bezpieczeństwo i prywatność w sieci.

Chcesz zadbać o swoje łącze internetowe? Sprawdź pobliskich dostawców internetu

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone