Jaką nawigację do auta wybrać? Praktyczny przewodnik dla kierowców

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 22.03.2023 - data edycji: 22.03.2023


Auta są obecnie jednym z najpopularniejszych środków transportu i doskonale to widać chociażby na zatłoczonych ulicach polskich miast. Często jednak pojazdy służą nam nie tylko do krótkich miejskich podróży, ale też podczas dłuższych wojaży, podczas których świetnie sprawdza się nawigacja samochodowa. Dziś takie urządzenie na pokładzie naszego samochodu to niemal niezbędnik, który pozwoli nam dotrzeć do celu w najkrótszym czasie i informuje o bieżących utrudnieniach na drodze. Ogromna ilość dostępnych opcji sprawia jednak, że nie zawsze wybór takiej nawigacji telefonicznej czy urządzenia jest łatwy. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takiej inwestycji?

Wybór nawigacji do auta. Na co zwrócić uwagę?

Wybór nawigacji do auta może przysporzyć nam sporo rozterek i niepewności, zwłaszcza że obecnie na rynku dostępne są dziesiątki modeli takich urządzeń. Z zakupu zrezygnować mogą posiadacze aut, w których nawigacja taka jest wbudowanym elementem wyposażenia, a pozostali kierowcy mogą skupić się na kilku aspektach i cechach, które ułatwią wybór urządzenia do nawigacji pojazdu. Przede wszystkim warto na początku ustalić budżet, którego nie chcemy przekraczać, co ułatwi nam wybór nawigacji z konkretnego segmentu cenowego. Ponadto zwrócić uwagę należy przede wszystkim na wielkość ekranu - większy wyświetlacz będzie czytelniejszy, a korzystanie z niego nie będzie rozpraszać uwagi podczas jazdy. Kolejnym ważnym elementem jest interfejs i łatwość obsługi - proste w obsłudze urządzenie będzie bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku osób, które wcześniej nie korzystały z takich rozwiązań. Warto również zwrócić uwagę także na to, jak często nawigacja aktualizuje mapy - bycie na bieżąco z robotami drogowymi czy remontami to bowiem jeden z najważniejszych elementów szybkiego poruszania się autem.

A może wystarczy ci smartfon?

Okazuje się, że w wielu przypadkach nie musimy jednak inwestować w nawigację samochodową, a świetnie może zastąpić ją nasz smartfon. Wszystko dzięki mobilnym aplikacjom (zarówno płatnym, jak i darmowym), które bez trudu poprowadzą nas do wyznaczonego celu, ostrzegą o wypadkach, poinformują o robotach drogowych czy wskażą, z jaką prędkością możemy jechać na danym odcinku. Do najpopularniejszych aplikacji z nawigacją w naszym kraju należą między innymi Google Maps, Mapy Apple (tylko na iOS), Yanosik, Waze, Automapa czy Naviexpert. W ich przypadku także warto zwracać uwagę na regularne aktualizacje, a szczególnie na to, aby nie używać telefonu podczas jazdy. W trakcie prowadzenia pojazdu ma on bowiem pełnić jedynie funkcję nawigacji, a najlepiej zamontować go wówczas na specjalnym uchwycie, który możemy zakupić w sklepie z akcesoriami do telefonów.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone