Czym jest ping i jak obniżyć go w grach komputerowych?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 27.03.2023 - data edycji: 27.03.2023

Społeczność graczy nieustannie się powiększa, o czym świadczą wyniki sprzedażowe najnowszych tytułów czy liczba osób, które w tym samym czasie zalogowane są na Steam. Wszyscy oni borykają się jednak z pewnymi problemami, które mogą zakłócić rozgrywkę, a jednym z najbardziej dokuczliwych może okazać się ping. Najprościej rzecz ujmując, jest to opóźnienie przesyłu danych, a im mniejszy ping, tym większa jakość rozgrywki i szybsza reakcja sprzętu na wykonywane przez gracza ruchy czy działania. Kiedy ping jest najbardziej dokuczliwy i jak można go obniżyć? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Czym jest ping i komu może przeszkadzać?

Ping to najprościej rzecz ujmując szybkość odpowiedzi naszego łącza internetowego. Przykładem może być ping oznaczony liczbą 30, co oznacza, że nasz komputer potrzebuje 30 milisekund na reakcje (w takim czasie obsłuży on zapytanie pochodzące z innego komputera). Ping może więc najbardziej irytować graczy, którzy mierzą się w produkcjach online. Wysoki ping sprawia, że gra staje się niemal niemożliwa lub przynajmniej jest znacznie utrudniona. Może on powodować opóźnienia, zacięcia i niestabilność gry, a wszystko to przekłada się na płynną rozgrywkę i nasze wyniki w grze. Granie na wysokim pingu prowadzić może do wysokiej frustracji czy braku postępów w naszej grze. Jak się pozbyć wysokiego pingu lub przynajmniej znacznie go obniżyć?

Jak obniżyć ping?

Często na ping ma wpływ wybór serwera. Warto wybrać taki, który znajduje się najbliżej naszego położenia geograficznego (im bliżej serwera, tym mniejszy ping). Wyłącz też programy działające w tle (inne programy mogą prowadzić do obciążenia połączenia internetowego, a w konsekwencji do wyższego pingu w grze). W przypadku problemów z siecią warto również sprawdzić połączenie internetowe, a zwłaszcza jego stabilność i szybkość. Dobrym pomysłem okazać się może restartowanie routera czy nawet kontakt z naszym dostawcą internetu. W niektórych przypadkach pomóc może również aktualizacja sterowników sieciowych (sterowników karty sieciowej) czy systemu operacyjnego - ich przestarzałe wersje prowadzić mogą bowiem do niestabilnej rozgrywki. Na obniżenie pingu wpływ może mieć również zredukowanie ustawień graficznych gry (między innymi rozdzielczości czy jakości tekstur). Wszystkie zastosowane sposoby mogą przełożyć się na znaczny wzrost wydajności.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone