Jak rozpocząć przygodę z montażem wideo? Najlepsze programy dla początkujących.

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 22.03.2023 - data edycji: 22.03.2023

Media to dzisiaj branża, w której chcą pracować dziesiątki tysięcy młodych ludzi. WIększość z nich marzy o karierze prezentera, aktora czy influencera, ale spora część pragnie sprawdzić się w pracy zakulisowej - na przykład jako montażysta wideo. Umiejętność dynamicznego, ciekawego i szybkiego montażu jest kluczowa nie tylko w procesie produkcji filmowej, ale też w przypadku na przykład coraz popularniejszych wideo na platformie YouTube. Przygodę z montowaniem zacząć możemy w domowym zaciszu, a poradnik, jak to zrobić, znaleźć możecie poniżej.

Zdobądź program, narzędzia i wiedzę teoretyczną

Na początek warto zdobyć nieco wiedzy teoretycznej. Dobrym startem może być obejrzenie kilku tutoriali czy nawet skorzystanie z kursu montażu (w sieci znajdziemy nawet takie, z których korzystać możemy bezpłatnie). Kolejnym krokiem jest zadbanie o sprzęt - komputer do montażu powinien być wyposażony w odpowiednią ilość pamięci RAM (najlepiej powyżej 8 GB) czy mocny procesor. Kolejnym krokiem jest zdobycie programu, który pozwoli nam na montaż. W sieci od razu w oczy rzucą nam się narzędzia, których ceny są bardzo wysokie, ale pamiętajmy, że przeznaczone są one najczęściej dla profesjonalistów. W przypadku początkujących montażystów świetnie sprawdzą się darmowe lub tanie programy, wśród których wyróżniają się między innymi OpenShot, Shotcut, czy DaVinci Resolve. Zadbać należy również o dużą ilość wolnego miejscu na dysku - nasz zapisany projekt może bowiem sporo ważyć, a bez odpowiedniej ilości wolnych gigabajtów nie uda nam się go wyeksportować. Tak przygotowani możemy zacząć naszą przygodę z montowaniem.

Zaplanuj projekt i zacznij montaż

Najpierw zbadajmy o materiały wideo, które chcemy montować. Dziś każdy z nas może je nagrać samodzielnie na przykład za pomocą smartfona, a sporo przydatnych nagrań czy wstawek znajdziemy również w sieci (pamiętajmy, aby zarówno oprogramowanie, jak i wszystkie wykorzystywane przez nas elementy pochodziły z legalnego źródła, a ich wykorzystanie nie może łamać praw autorskich). Teraz musimy zaplanować, jak ma wyglądać nasz projekt i efekt pracy. W tym celu należy ustalić, które materiały wykorzystamy, jaka będzie ich kolejność i w jakim celu używamy ich w naszym projekcie. Dopiero teraz możemy rozpocząć montowanie - warto wówczas zastosować cięcia, efekty dźwiękowe, efektowne przejścia czy przebitki. Niektóre programy ułatwiają pracę i oferują gotowe szablony. Gotowy projekt możemy obejrzeć z poziomu programu, a jeśli jesteśmy z niego zadowoleni, warto go wyeksportować i zapisać. Pamiętajmy, że nawet gotowy projekt możemy edytować. Gotowy film możemy pokazać znajomym, a odważniejsi mogą spróbować swoich sił na YouTube czy TikToku, gdzie trafi on do szerszego grona odbiorców.

Potrzebujesz komputera do montażu? Sprawdź oferty sklepów z elektroniką

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone