Jak przekonwertować plik tekstowy na PDF? Z jakich narzędzi skorzystać?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 14.03.2023 - data edycji: 14.03.2023

Z komputerów i wirtualnych narzędzi korzysta dziś niemal każdy, a nowoczesne urządzenia znajdziemy zarówno w prawie każdym domu, jak i biurze. Nic więc dziwnego, że obsługa komputera to dzisiaj jedna z najbardziej pożądanych umiejętności, a dodatkowa wiedza dotycząca przydatnych narzędzi bywa czasem na wagę złota. Nie inaczej jest w przypadku plików i dokumentów, które w formie elektronicznej przesyłamy do firm czy osób prywatnych. Duża część z nich powstaje w edytorach tekstowych, ale o wiele wygodniejszą formą przesyłania ich dalej jest format PDF. Powyższe fakty przekładają się na zainteresowanie narzędziami, które pozwalają na szybką konwersję dokumentu tekstowego (stworzonego na przykład w programie Microsoft Word) do PDF, który wyświetlić można na niemal dowolnym urządzeniu.

Skorzystaj z wbudowanych opcji Word’a

Warto pamiętać, że narzędzia do zapisywania dokumentu tekstowego w formacie PDF dostępne są już z poziomu edytora (funkcję taką ma między innymi Microsoft Word czy LibreOffice Writer). Gdy chcemy zapisać dokument w tym formacie, musimy udać się do ustawień i opcji zapisu. Następnie skorzystać możemy z funkcji "Drukuj" lub "Zapisz jako PDF" (w zależności od programu, z którego aktualnie korzystamy). W przypadku opcji drukuj mamy opcje "Microsoft Print to PDF", "Adobe PDF" lub inny program do tworzenia plików PDF, a każda z nich pozwala przekonwertować dokument na PDF. Podobnie wygląda to w przypadku "Zapisz jako PDF" - wówczas wystarczy wybrać ścieżkę, pod którą zapisana ma zostać wskazana kopia dokumentu (w formacie PDF).

Skorzystaj z narzędzi zewnętrznych

W przypadku gotowych dokumentów możemy skorzystać z rozwiązań, które nawet nie wymagają od nas posiadania odpowiednich programów na dysku naszego komputera (mowa zarówno o edytorach tekstowych, jak i programach do PDF). Wówczas skorzystać możemy z internetu, gdzie znaleźć możemy mnóstwo narzędzi online, które pozwalają przekonwertować niemal każdy plik do PDF. Nie inaczej jest w przypadku dokumentów tekstowych, które w kilka chwil zostaną przeniesione do wybranego przez nas formatu. Może być to wygodna opcja zwłaszcza podczas pracy wymagającej czasu - przekonwertujemy bowiem dokument do PDF nawet bez konieczności jego otwierania. Warto również zaznaczyć, że skorzystać możemy z narzędzi odwrotnych, które pozwolą na edytowanie dokumentów stworzonych w PDF.

Szukasz pomysłu na wakacje dla swojego dziecka? Sprawdź oferty obozów letnich i kolonii

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone