Jak wybrać odpowiedni laptop do pracy zdalnej? Na co zwrócić uwagę?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 14.03.2023 - data edycji: 14.03.2023

Pandemia i rozwój technologii sprawiły, że niezwykle popularna stała się praca zdalna, która ciągle zyskuje na znaczeniu. Świetnie sprawdzają się w niej komputery domowe, ale to laptopy górują nad nimi swoimi mobilnymi możliwościami i dają możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z niemal dowolnego miejsca. Nic więc dziwnego, że wybór urządzenia jest kluczowy dla naszej wydajności, efektywności i wygody. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru takiego sprzętu. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą wam wybrać najbardziej odpowiedni model laptopa.

Wygląd, wygoda i waga

W pierwszej kolejności należy oczywiście ustalić nieprzekraczalny budżet, co pozwala nam ustalić, jakie modele są w naszym zasięgu. W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na wygląd i rozmiary urządzenia. Laptop do pracy zdalnej powinien być niewielki i łatwy do przewiezienia w torbie czy plecaku. Najpopularniejsze rozmiary laptopów to 13-15 cali (przekątna ekranu), ale dla miłośników minimalizmu znajdą się jeszcze mniejsze modele. Warto także zwrócić uwagę na materiały, z których stworzona została obudowa takiego urządzenia. W przyszłości może ona bowiem chronić laptopa przed uszkodzeniami mechanicznymi. Równie ważne (a być może nawet ważniejsze) są jednak podzespoły, które napędzają urządzenie. Jak je wybrać?

Procesor, dysk twardy, pamięć RAM i karta graficzna

Wybór komputera do pracy rozpocząć można od wydajnego procesora, który jest sercem takiego urządzenia. Wyjątkowo mocne procesory przydadzą się przy obsłudze zaawansowanych programów (na przykład do projektowania). Wiodące w tej chwili wydają się między innymi procesory Intel Core i5 lub i7 lub AMD Ryzen 5 i 7. Równie ważna dla wydajności komputera może okazać się pamięć RAM, w pracujący zdalnie powinni zaopatrzyć się w urządzenia z co najmniej 8 GB pamięci RAM (w większości przypadków lepiej sprawdzi się jednak komputer wyposażony nawet w 16 lub 32 GB takiej pamięci). Większa ilość dostępnego RAM-u to szybsze działanie naszego urządzenia. Efekty naszej pracy i wszystkie programy, z których korzystamy, zapisywane są i instalowane na dysku twardym komputera, a urządzenie do pracy powinno posiadać minimum 512 GB takiej pamięci. W przypadku dysków twardych zainwestować warto także w dyski SSD, które cechuje o wiele większa szybkość działania. Ważnym parametrem laptopa do pracy jest również karta graficzna, która potrzebna jest zwłaszcza dla grafików czy osób pracujących z wideo i grami. W ich przypadku warto zainwestować w taki podzespół nawet kilka tysięcy złotych. Ile kosztuje najwydajniejszy komputer do pracy zdalnej? W tym przypadku przygotować się trzeba na wydatek rzędu nawet 6 tysięcy złotych. Mniej wymagający znajdą coś dla siebie w przedziale cenowym nawet do 3 tysięcy.

Twój komputer uległ awarii? Sprawdź najbliższy serwis komputerów.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone