Jak uniknąć oszustw związanych z handlem samochodami w internecie?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 20.03.2023 - data edycji: 20.03.2023

Zakupy przez internet nie są dzisiaj czymś niezwykłym i korzystają z nich niemal wszyscy. Nie inaczej jest w przypadku motoryzacji, a sporo ogłoszeń dotyczących kupna lub sprzedaży auta znajdziemy właśnie w sieci. Nie zawsze mamy możliwość obejrzenia pojazdu osobiście, a wówczas takie ogłoszenie jest świetnym sposobem na bliższe przyjrzenie się ofercie. Niestety taka forma zakupu wiąże się także z licznymi zagrożeniami, a największym z nich wydają się oszustwa. Poniżej znajdziecie kilka porad, które być może ustrzegą nas przed wpadnięciem w pułapkę nieuczciwego sprzedawcy.

Prześwietl ofertę i sprzedawcę

W pierwszej kolejności należy oczywiście dokładnie zapoznać się z ofertą. Dane z opisu powinny w stu procentach odpowiadać stanowi faktycznemu pojazdu. Sprzedawca powinien podać wszystkie niezbędne informacje (między innymi przebieg, historię napraw czy aktualny stan techniczny). Należy się także upewnić, że przedstawione nam zdjęcia są aktualne i przedstawiają wybrany przez nas pojazd. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie samego sprzedawcy i jego wiarygodności. W tym celu możemy na przykład poprosić o kontakt do klienta, który kupił już u niego samochód lub (w przypadku firm) sprawdzić, czy takie przedsiębiorstwo działa legalnie.

Nie wpłacaj pieniędzy i zaliczek przed obejrzeniem auta

Oszuści bardzo często starają się żerować na naszej nieuwadze, naiwności czy łatwowierności. Nic więc dziwnego, że popularną praktyką wśród nich są zaliczki, które rzekomo wpłacić musimy jeszcze przed zobaczeniem pojazdu (często są one bezzwrotne lub wręcz nielegalnie pobierane). Warto pamiętać, że nie musimy robić żadnego przelewu przed zobaczeniem auta i spisaniem umowy. Wiązać się to może z utratą pieniędzy czy sytuacją bez wyjścia. Każdorazowo warto więc na własne oczy zobaczyć pojazd, który zamierzamy nabyć.

Obejrzyj auto ze specjalistą

Nie zawsze nasza wiedza i znajomość motoryzacji są na poziomie, który umożliwia rzetelne sprawdzenie stanu pojazdu. Oglądanie samochodu, którym jesteśmy zainteresowani, powinno się więc odbywać przy udziale specjalisty, który zwróci uwagę na ewentualnie nieścisłości, szczegóły czy stan auta niezgodny z opisem. Jest to szczególnie ważne w przypadku aut używanych, których stan techniczny może znacząco odbiegać od zapewnień sprzedającego. Przygotowani w wiedzę teoretyczną możemy zacząć poszukiwania wymarzonego auta, a dobrym pomysłem może okazać się również określenie budżetu, którego nie chcemy przekraczać - to zawęża liczbę ofert, którymi będziemy zainteresowani.

Chcesz zadbać o swoje auto? Sprawdź stację kontroli pojazdów i myjnię bezdotykową

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone