Jak zmienić lekarza POZ przez internet? Praktyczny poradnik

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 31.03.2023 - data edycji: 22.02.2024

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z konieczności właściwego dbanie o nasze zdrowie i konsultowania dolegliwości z lekarzem. W pierwszej kolejności zazwyczaj udajemy się do przychodni, gdzie znajduje się tak zwany lekarz rodzinny, i w której znajduje się nasza karta. Taką przychodnię i lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) możemy w każdej chwili zmienić, a dokonać tego możemy na przykład w wybranej przychodni. Obecnie stosowną deklarację złożyć możemy również przez internet, co znacząco ułatwia podjęcie decyzji i nie wymusza na nas konieczności osobistego stawiennictwa w placówce zdrowia.

Kiedy należy zmienić lekarza POZ?

Lekarza online podstawowej opieki zdrowotnej warto zmienić w kilku przypadkach, kiedy na przykład fizycznie nie jesteśmy w stanie korzystać z usług danej przychodni. Doskonałym przykładem może być więc tutaj zmiana miejsca zamieszkania (na przykład do innego miasta). Zdarza się również, że nasza przychodnia, czy miejsce, w którym się leczyliśmy, zostaje zamknięte lub zlikwidowane - wówczas także zmuszeni jesteśmy zmienić swojego lekarza pierwszego kontaktu. Podobna sytuacja występuje wówczas, gdy nasz lekarz przestaje pełnić swoje obowiązki (na przykład w wyniku przejścia na emeryturę). Lekarza pierwszego kontaktu powinien także wybrać każdy obywatel, który ukończył 18 lat. Jak zrobić to przez internet? Okazuje się, że to banalnie wręcz proste.

Zmiana lekarza POZ przez internet

Warunkiem możliwości zmiany lekarza POZ przez internet jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta, na które należy zalogować się w systemie e-zdrowie (na portalu lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej). Teraz przejść należy do sekcji “Zmiana lekarza POZ”, którą znajdziemy w menu po lewej stronie naszego ekranu. Teraz musimy wybrać placówkę z dostępnych w systemie (wyboru dokonać możemy na podstawie nazwiska lekarza, wybranej placówki medycznej czy specjalizacji wybranego przez nas eksperta). teraz wystarczy zapisać zmiany i tym samym złożyć naszą elektroniczną deklarację. Poznamy również datę, od której nowy lekarz odpowiedzialny będzie za naszą opiekę medyczną. Pamiętajmy, że lekarza POZ można zmienić dwukrotnie w ciągu roku - warto o tym pamiętać podczas przeprowadzek czy dłuższych pobytów poza miejscem naszego zamieszkania.

 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone