Jak korzystać z druku 3D w domu? Poradnik dla początkujących

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 27.03.2023 - data edycji: 27.03.2023

Najnowsze technologie potrafią nas zaskoczyć, czego doskonałym przykładem może być drukowanie 3D. Pozwala ono na drukowanie trójwymiarowych obiektów z różnych materiałów. Niedawno innowacyjna technologia dziś powoli zaczyna być dostępna dla niemal każdego, ale wielu z nas nie ma pojęcia, jak rozpocząć swoją przygodę z drukiem 3D w domowych warunkach. Poniżej znajdziecie przydatny poradnik, który nieco pomoże rozwiać wątpliwości i wybrać odpowiednie materiały, sprzęt czy projekty na start. Jak samodzielnie wydrukować pierwszy obiekt 3D?

Wybierz drukarkę, materiały i obiekt

Oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem jest dobór odpowiedniej drukarki 3D, która spełni nasze oczekiwania. Dobrym pomysłem jest ustalenie nieprzekraczalnego budżetu, jaki gotowi jesteśmy przeznaczyć na tego rodzaju sprzęt. Początkującym wystarczyć mogą modele łatwe i tańsze w utrzymaniu niż profesjonalne urządzenia, które lepiej sprawdzą się w użytku komercyjnym. Po wyborze drukarki czas zwrócić swoją uwagę na wybór materiałów do druku, a do naszej dyspozycji oddane są różne materiały, takie jak PLA, ABS czy PETG. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, dlatego warto zapoznać się z ich specyfikacją i tym samym przejść do projektu naszego obiektu. Druk 3D daje ogromne możliwości personalizacji i projektowania własnych modeli - pamiętajmy jednak, że początkujący mogą skorzystać z gotowym projektów, które znaleźć można w sieci.

Zainstaluj odpowiednie oprogramowanie i wydrukuj obiekt

Sama drukarka nie wystarczy jednak do stworzenia obiektu 3D, a my zadbać musimy także o odpowiednie oprogramowanie, które projekt przełoży na fizyczny obiekt. Najpopularniejsze programy do drukowania 3D to obecnie Cura, Slic3r, PrusaSlicer czy Simplify3D - wszystkie one pozwalają na przygotowanie projektu, ustawienie parametrów danej operacji i w końcu przesłanie gotowego projektu do stworzenia przez nasze urządzenie. Do samego procesu drukowania należy także odpowiednio przygotować naszą drukarkę (ustawiamy parametry i ładujemy materiał, z którego stworzony zostanie nasz obiekt). Następnie czekamy na efekt (samo drukowanie może potrwać dość długo). Po zakończeniu drukowania należy usunąć obiekt z przestrzeni do drukowania i oczyścić nasze urządzenie z jego pozostałości. My wówczas możemy się natomiast cieszyć z pierwszego obiektu 3D wydrukowanego w warunkach domowych.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone