Jak kupić bilet na pociąg online? Zaplanuj swoją podróż

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 17.03.2023 - data edycji: 17.03.2023

Rozwój sieci internetowej sprawia, że dziś coraz więcej spraw i problemów możemy rozwiązać za pośrednictwem sieci. Nie inaczej jest w przypadku planowania wycieczek czy podróży - wówczas skorzystać możemy na przykład z ofert biur podróży czy platform, na których zakupić możemy bilety. Nie inaczej jest w przypadku biletów na polskie pociągi - w tym przypadku bowiem także możemy kupić bilety przez internet. Jak to zrobić? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym cały proces potrwa zaledwie chwile.

Wybierz odpowiednią platformę i plan podróży

W sieci bez trudu znaleźć można platformy z biletami online, dzięki którym zakupimy potrzebne nam prawo przejazdu. Kluczowy już na początku jest wybór platformy, a skorzystać możemy między innymi z oficjalnej strony przewoźnika, aplikacji mobilnej lub portalu rezerwacyjnego. Najczęściej bilety PKP kupić można pod adresem https://rozklad-pkp.pl, a w przypadku pociągów Intercity warto udać się pod adres https://bilet.intercity.pl. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku regionalnych przewoźników, ale i tu skorzystać możemy z internetu (zazwyczaj na ich oficjalnej stronie, czego przykładem mogą być Koleje Mazowieckie). Wybór biletu najczęściej przebiega bardzo podobnie, a my musimy wpisać miejscowości, miasta, daty i godziny odjazdu i przyjazdu - po upewnieniu się, że wszystko nam odpowiada, przechodzimy dalej.

Dostosuj opcje dodatkowe

Kolejnym krokiem powinno być dostosowanie naszych wymagań do przejazdu. Warto zaznaczyć, że jesteśmy objęci ulgą i wybrać miejsce, na którym chcemy siedzieć (nie zawsze jest to możliwe, ale w wielu pociągach możemy wybrać na przykład miejsce obok już zajętego czy wybrać przedział). Należy wskazać także, czy podróżujemy na przykład z rowerem i czy interesują nas jedynie połączenia bezpośrednie. Po zatwierdzeniu wszystkich wybranych opcji należy przejść do płatności.

Zapłać i odbierz bilet

Płatność za bilet także można zrealizować przez internet, a za nasz przejazd zapłacimy na przykład BLIK-iem czy kartą płatniczą. Podczas uiszczania opłaty należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Po opłaceniu biletu będzie on dostępny do pobrania w formie PDF (możemy też z niego zrezygnować lub go przełożyć). Dokumentu nie musimy drukować - podczas kontroli wystarczy kod QR, który znajduje się na bilecie - pokazać go możemy na przykład z ekranu wyświetlacza. W przypadku korzystania z ulg należy posiadać przy sobie także dokument, który do nich uprawnia.

Nie chcesz podróżować pociągiem? Sprawdź wypożyczalnie aut i inne formy transportu

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone