Jak rozpoznać spam i chronić się przed niechcianymi wiadomościami?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 16.03.2023 - data edycji: 16.03.2023

Większość z nas swobodnie radzi sobie z obsługą internetu i korzysta z wiadomości mailowych, mediów społecznościowych czy innych form wirtualnej aktywności. Nowe możliwości to jednak także nowe problemy, z którymi nie borykaliśmy się jeszcze kilka dekad temu. Dobrym przykładem mogą być wiadomości spam (niechciane i śmieciowe wiadomości), które mogą skutecznie utrudnić używanie komputera, telefonu czy innych urządzeń elektronicznych. Na dodatek często takie wiadomości udają zwyczajną korespondencję i są przykrywką dla ataków phishingowych. Przekłada się to na zainteresowanie metodami zabezpieczeń przed takim oprogramowaniem. Jak chronić się przed atakami i niechcianą korespondencją? Czym jest spam i jak skutecznie go unikać? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania i przydatne wskazówki.

Czym jest spam i jak go rozpoznać?

Najprościej rzecz ujmując, spam to niechciane wiadomości mailowe lub SMS, które zazwyczaj wysyłane są do ogromnej liczby osób (w bazie danych do wysyłki takich wiadomości może znaleźć się również nasz adres mailowy czy numer telefonu). Tego rodzaju wiadomości zawierać mogą reklamy, oferty lub niebezpieczne linki, które mogą zaszkodzić naszemu bezpieczeństwu. Bardzo często takie wiadomości to przykrywka dla ataków phishingowych, które na celu mają wyłudzenie naszych danych czy poufnych informacji. To właśnie dlatego tak ważne jest nauczenie się rozpoznawać, kiedy mamy do czynienia ze spamem. Wątpliwości powinna wzbudzić przede wszystkim wiadomość od nieznanej nam osoby lub firmy, z którymi nie mieliśmy kontaktu i z których oferty nie korzystaliśmy w przeszłości. Treść takiej wiadomości zazwyczaj jest niejasna, bardzo ogólna i nie zawiera cech personalizacji (na przykład naszego imienia). Często w niechcianych wiadomościach znaleźć można też podejrzane załączniki czy prośbę o podanie poufnych informacji - tłumaczone jest to koniecznością uiszczenia opłaty, uregulowania długu czy rzekomym zagrożeniem bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć się przed spamem i atakami w mailach?

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie ze spamem, które pomogą nam ograniczyć oddziaływanie takich wiadomości na nasze bezpieczeństwo. Warto zaznaczyć, że niechcianych wiadomości niemal nie da się powstrzymać w stu procentach, ale problemy zaczynają się dopiero wówczas, gdy nasz adres mailowy jest podany publicznie - warto więc pilnować ukrywania go na naszych profilach czy stronach. Ważne jest także korzystanie z filtrów antyspamowych, które dostępne są w większości programów pocztowych. Naszą skrzynkę możemy również skonfigurować w taki sposób, aby przepuszczała ona jedynie wiadomości od znanych nam osób i zaufanych firm. Na podejrzane wiadomości nie warto też odpowiadać i lepiej wystrzegać się klikania w linki, co do których nie mamy pewności. Warto też używać programów antywirusowych i regularnie je aktualizować. Żaden sposób nie zastąpi jednak naszej ostrożności, która może ustrzec nas przed wieloma zagrożeniami bezpieczeństwa.

Chcesz kupić wygodny pojazd miejski? Sprawdź oferty sprzedaży hulajnóg elektrycznych

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone