Jak robić lepsze zdjęcia telefonem? Jak poprawić jakość fotografii?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 15.03.2023 - data edycji: 15.03.2023

Dziś prawie każdy z nas na wyciągnięcie ręki ma nowoczesny smartfon z wysokiej jakości aparatem fotograficznym, co sprawia, że zdjęcia możemy robić w niemal każdym miejscu i o każdej porze dnia. Większość naszych zdjęć jednak się nie wyróżnia, a spora część użytkowników telefonów chciałaby poprawić ich jakość. Okazuje się, że już kilka wskazówek może diametralnie podnieść jakość robionych przez nas zdjęć. Jak robić lepsze zdjęcia telefonem? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na to pytanie.

Wykorzystaj otoczenie

Kluczowy w robieniu lepszych zdjęć jest wybór kadru. Powinniśmy wiedzieć, jakie elementy powinny znaleźć się na fotografii, a które lepiej pominąć. Oglądającego zainteresować może punkt widzenia, a główny obiekt powinien znajdować się w polu widzenia. Warto także zadbać, aby nie przycinać zdjęcia w miejscach, w których wygląda to mało estetycznie. Ogromną rolę odgrywa też naturalne światło, a dobra jakość oświetlenia ma ogromne przełożenie na efekt naszej pracy. Przy robieniu zdjęć telefonem najlepiej wybierać naturalne źródła światła, a w przypadku pomieszczeń korzystać z okien czy świetlików. W pozostałych sytuacjach warto stawiać na światło ciepłe i maksymalnie zbliżone do naturalnego - dzięki temu zdjęcia nie będą wyglądać sztucznie i szaro. Najważniejsza jest jednak praktyka, a do wyrobienia własnego stylu nierzadko potrzeba wykonania nawet wielu tysięcy zdjęć.

Zmieniaj ustawienia i edytuj zdjęcia

Aparaty wbudowane w smartfonach mają masę ustawień, z których możemy skorzystać. Dopasować je możemy między innymi do pory dnia, panujących warunków czy rodzaju fotografii, którą zamierzamy wykonać (zmienić możemy na przykład ostrość, ekspozycję, punkt skupienia aparatu czy balans bieli). Pomocne w ulepszaniu naszych zdjęć może okazać się też narzędzie do jego edycji. Na rynku znaleźć można dziesiątki aplikacji mobilnych, które pozwolą nam na niemal dowolne przerobienie zdjęć w formie elektronicznej. Z taką edycją nie warto jednak przesadzać - zbyt duża ilość filtrów i upiększeń odbije się na jakości zdjęcia oraz sprawi, że nie będzie ono wyglądać estetycznie. Przesadnie retuszowane zdjęcia zazwyczaj osiągają cel odwrotny do oczekiwanego.

Aparat telefonu nie jest wystarczający? Spróbuj swoich sił w fotografowaniu lustrzanką.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone