Jak stworzyć profesjonalne CV? Poradnik dla poszukujących pracy

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 15.03.2023 - data edycji: 15.03.2023

Poszukiwania pracy i zmiana zatrudnienia dla wielu osób kojarzą się z koniecznością mozolnego przedzierania się przez dziesiątki ogłoszeń i wyczekiwania z niecierpliwością na kontakt przyszłego pracodawcy. Zarówno osoby szukające pierwszej pracy, jak i doświadczeni specjaliści mogą jednak znacząco zwiększyć swoje szanse poprzez przygotowanie profesjonalnego CV czy listu motywacyjnego, Okazuje się jednak, że nie jesteśmy w tej kwestii zdani wyłącznie na siebie, a w sieci skorzystać możemy z gotowych narzędzi, które nam to dodatkowo ułatwią. Jak stworzyć świetnie wyglądające CV w zaledwie kilka minut?

Co powinno zawierać moje CV?

W pierwszej kolejności warto w CV umieścić oczywiście nasze dane kontaktowe i osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu czy profil na LinkedIn). W tym miejscu warto także dodać do dokumentu naszą aktualną fotografię (nie jest to konieczne, ale znacznie zwiększa naszą wiarygodność w oczach pracodawcy, przy czym pamiętać należy o formalnym charakterze takiego zdjęcia) i kilka słów o sobie. Kolejnym krokiem jest wskazanie naszego wykształcenia, a szczególną uwagę poświęcić należy uczelniom wyższym (wymienianie najlepiej rozpocząć od szkoły średniej). Kluczowym elementem niemal każdego CV jest doświadczenie zawodowe, a w akapicie tym należy uwzględnić poprzednich pracodawców, czas, w którym nas zatrudniali i listę obowiązków, które wykonywaliśmy. W dokumencie zawrzeć warto także naszą znajomość języków obcych, uzyskane certyfikaty czy umiejętności dodatkowe, które mogą przydać się na nowym stanowisku. Na końcu warto umieścić nasze zainteresowania, hobby czy pasje. Na końcu warto umieścić klauzulę uprawniającą do przetwarzania danych osobowych w ramach rekrutacji. W niektórych przypadkach warto również stworzyć list motywacyjny, który przybliży potencjalnemu pracodawcy naszą kandydaturę i więcej powie o naszym doświadczeniu czy umiejętnościach.

Jak stworzyć CV online za pomocą kreatora?

CV możemy oczywiście stworzyć na własną rękę, korzystając z edytorów tekstowych czy programów graficznych. Znacznie łatwiejszym sposobem wydaje się jednak skorzystanie z jednego z licznych kreatorów CV, z których możemy skorzystać w sieci (większość z nich dostępna jest bezpłatnie). Przy tworzeniu CV skorzystać możemy na przykład z narzędzi FlowCV, LiveCareer.pl czy InterviewMe.pl, ale szansę warto dać także mniejszym serwisom, których kreatory wcale nie są gorsze, a mogą zaproponować ciekawsze z naszego punktu widzenia szablony. Jak działają kreatory? Wystarczy wybrać interesujący nas wygląd i wpisywać informacje na nasz temat, a program sam przeniesie je do dokumentu. Gotowe CV możemy eksportować i zapisać (na przykład w formie wygodnego PDF).

Podnieś swoje kompetencje i naucz się języka obcego. Sprawdź ofertę szkół językowych w swojej okolicy. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone