Najlepsze sposoby na zwiększenie efektywności pracy zdalnej. Jak pracować lepiej?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 15.03.2023 - data edycji: 15.03.2023

Rozwój technologii i internetu widoczny jest dzisiaj w niemal każdym aspekcie naszego życia i nie ominął także naszych zawodowych obowiązków. Zwłaszcza podczas pandemii spora część pracowników przeniosła się na model pracy zdalnej lub hybrydowej, co pozwala im na wykonywanie obowiązków (częściowo lub całkowicie) z niemal dowolnego miejsca na świecie. Warto pamiętać, że nie wszystkie zawody i profesje mają taką możliwość, a o higienę pracy zdalnej należy regularnie dbać. Dobrym pomysłem jest chociażby podjęcie działań na rzecz zwiększenie swojej wydajności podczas pracy z domu. W naszym zaciszu sporo rzeczy nas bowiem rozprasza i sprawia, że nie wywiązujemy się należycie z powierzonych nam zadań.

Kto może pracować zdalnie?

Okazuje się, że praca zdalna nie jest dla każdego, a korzystać z niej mogą tylko nieliczne zawody, które nie wymagają bezpośredniej fizycznej obecności pracownika w biurze, fabryce czy sklepie. Doskonałymi przykładami takich profesji są: bloger, influencer, wirtualna asystentka, księgowy, właściciel sklepu internetowego, ekspert ds. social mediów, informatyk, specjalista ds. IT, copywriter, redaktor, tłumacz przysięgły, specjalista ds. baz danych czy nawet specjalista ds. obsługi klienta. Warto też pamiętać, że praca zdalna wymaga od nas szczególnych zdolności interpersonalnych, do których zaliczyć należy samodyscyplinę, odpowiedzialność, punktualność i umiejętność pracy pod presją czasu. W większości przypadków z pracy zdalnej jesteśmy szczegółowo rozliczani, co sprawia, że większość pracowników zdalnych podejmuje prędzej czy później działania na rzecz zwiększenia swojej wydajności. Jak uczynić zdalną pracę bardziej efektywną? Poniżej znaleźć można kilka przydatnych porad.

Jak zwiększyć wydajność pracy zdalnej?

W pierwszej kolejności zadbać należy o miejsce pracy. Powinno być ono doskonale zorganizowane, a najlepiej, gdy nie znajduje się ono w sypialni. Dobrze sprawdza się też metoda zmiany miejsca pracy zdalnej - raz na jakiś czas warto wyjść z komputerem na przykład do kawiarni lub przenieść się na nasłoneczniony taras. Warto także co jakiś czas robić sobie krótkie przerwy, które pozwolą naszym oczom nieco odpocząć od komputera. W czasie pracy zdalnej ograniczyć należy lub całkowicie wykluczyć korzystanie z mediów społecznościowych, a rozpraszać się nie warto także rozmowami ze znajomymi czy telewizorem. Na zwiększenie wydajności może wpłynąć także określenie celów na dany dzień i realizowanie ich krok po kroku, pamiętając przy tym, aby nie pracować po godzinach pracy. Warto także do pracy zdalnej odpowiednio przygotować nasz smartfon. Telefon powinien być wyciszony i odłączony od internetu. Warto jednak pozostawić go w zasięgu wzroku na wypadek na przykład służbowego telefonu. Bardzo ważny jest również relaks i regeneracja, na które po pracy należy znaleźć czas. Pozwoli nam to na podejście do pracy ze świeżą głową, a wszystkie powyższe rady znacząco mogą podnieść naszą wydajność podczas pracy zdalnej.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone