Metoda oszustwa na BLIK-a. Jak się przed tym uchronić i na co uważać?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 15.03.2023 - data edycji: 15.03.2023

Ewoluujące technologie bankowe to zarówno ogromna wygoda klientów, jak i spore zagrożenia, których musimy być świadomi. Oszuści doskonale zdają sobie sprawę, że chwila naszej nieuwagi może ich wzbogacić o sporą kwotę. Doskonałym przykładem mogą być tutaj oszustwa związane z BLIK-iem, które niestety zdarzają się niemal codziennie. Wszystko zacząć się może dość niewinnie, a ofiarami oszustów padają nawet osoby, które są świadome zagrożeń i konieczności korzystania z zabezpieczeń. Jak rozpoznać oszusta i kiedy warto zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy? Czy można uchronić się przed oszustwem na BLIK-a?

Jak rozpoznać oszustwo na BLIK-a?

Zazwyczaj takie oszustwo zaczyna się bardzo niewinnie, a swój początek może mieć na przykład w mediach społecznościowych. W wielu przypadkach próbę kontaktu z nami podejmuje (jak wówczas myślimy) znajoma osoba, która pyta, czy jesteśmy w stanie pożyczyć jej pieniądze (najlepiej oczywiście za pośrednictwem BLIK-a). Nieświadomi niczego zgadzamy się, podajemy kod do wypłaty środków, a transakcja zostaje zakończona. Po czasie okazuje się jednak, że konto w mediach społecznościowych naszego znajomego czy znajomej zostało przejęte przez oszustów i to oni “w ich imieniu” prosili nas o pożyczkę, która jest zwyczajną kradzieżą. Autoryzowane BLIK-iem środki bardzo trudno odzyskać i najczęściej musimy wówczas pogodzić się ze stratą. Jak się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami?

Jak się zabezpieczyć przed oszustwem na BLIK-a?

Otrzymałeś prośbę o pożyczkę od znajomej osoby za pośrednictwem mediów społecznościowych? Zadzwoń do niej i upewnij się, czy to na pewno ona się z tobą kontaktować. Nie pożyczaj pieniędzy osobom obcym lub w sytuacjach, co do których masz wątpliwości. Uważaj też na udostępnianie swojego kodu BLIK w sieci czy nieostrożne korzystanie z niego w miejscach publicznych - wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby stracić pieniądze. Najlepszym zabezpieczeniem jest nasza czujność. W sytuacjach niepewnych i podejrzanych nie warto podejmować ryzyka - nie autoryzujemy więc wówczas transakcji i nie wysyłajmy swoich pieniędzy. Konto warto także zabezpieczyć za pomocą narzędzi oferowanych przez banki - wiele z nich daje możliwość autoryzacji płatności SMS-em czy przez aplikację mobilną. Warto także zadbać o bezpieczeństwo naszego urządzenia (między innymi poprzez instalację aktualizacji i oprogramowania antywirusowego), aby to nasze social media nie zostały wykorzystane do tego rodzaju oszustwa. Po przeprowadzeniu transakcji natomiast warto sprawdzić, czy kwota, numer odbiorcy i miejsce wypłaty środków nie wzbudzają naszych podejrzeń (odpowiednie potwierdzenie transakcji z tymi informacjami wyświetlone zostanie na ekranie naszego urządzenia). W razie uzasadnionych podejrzeń lub jawnego oszustwa poinformować należy bank i odpowiednie służby. W przypadku utraty konta lub dostępu do mediów społecznościowych warto też ostrzec znajomych przed ewentualnymi atakami ze strony oszustów.

Chcesz zabepezpieczyć swoje konto? Spytaj swój bank o przydatne rozwiązania. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone